ფსიქოთერაპია ეწოდება სხვადასხვა ფსიქოლოგიური მკურნალობის მეთოდების ერთობლიობას, რომელიც მიზნად ისახავს დაეხმაროს ადამიანს თვითგამორკვევაში, შემაწუხებელი ემოციების, აზრებისა და ქცევების იდენტიფიცირებაში და შეცვლაში. არსებობს როგორც, ინდივიდუალური, ასევე ჯგუფური ფსიქოთერაპია.
ინდივიდუალური ფსიქოთერაპია - ემოციური და ფსიქოლოგიური სირთულეების მქონე ბავშვებისა და მოზარდების მკურნალობაში ფართოდ გამოიყენება. ეს არის მტკიცებულებებზე დაფუძნებული თერაპია, რომლის მიზანია დაადგინოს ბავშვის შინაგანი მდგომარეობა მისივე ქცევაზე, თამაშზე ან საუბარზე დაკვირვებით. თერაპიული მიდგომები განსხვავდება ასაკისა და მდგომარეობის მიხედვით. თერაპიის ამოცანას წარმოადგენს ბავშვის და მოზარდის თვითანალიზის უნარის გაუმჯობესება (საკუთარი ქცევისა, ურთიერთობების და ემოციების ანალიზი), შესაბამისად, არასწორი მოდელის შეცვლა დასწავლისა და განვითარების პროცესში. ფსიქოთერაპევტები მუშაობენ ბავშვებთან ინდივიდუალურად, თუმცა ხშირად აუცილებელი ხდება მშობლების და ოჯახის სხვა წევრების ჩართვა თერაპიულ პროცესში.